‘Sınırlar Eğitimle Birleşiyor’ Projesi, 15 Temmuz 2011 tarihinde, Taxim Hill Hotel’de Vali Yardımcısı Harun Kaya, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, 39 ilçeden okul müdürleri, projeye katılmaya hak kazanan öğrenciler, veliler, seçkin davetliler ve basın mensuplarının katılımı ile gerçekleşen basın lansmanı ve protokol imza töreni ile hayata geçirildi. Milli Eğitim Bakanı  ‘Ömer DİNÇER’, Avrupa Birliği Bakanı ‘Egemen BAĞIŞ’, CHP Bursa Milletvekili 'Turhan TAYAN', AKP İstanbul Milletvekili 'Metin KÜLÜNK', AKP İstanbul İl Başkanı ‘Aziz BABUŞÇU’ ve İstanbul Valisi 'Hüseyin Avni MUTLU' yoğun programlarından ötürü basın toplantımıza katılamamış ancak projemizi yürekten desteklerini belirten tebrik mesajı göndermişlerdir.

Horizon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Genel Müdürü Mehmet Gültekin de Diplomanın yeterli olmadığını ifade ederek, yabancı dilin öğrencilere iş bulmanın haricinde, turizm, sanayi ve Avrupa Birliği ilişkileri gibi pek çok alanda avantaj sağlayacağını kaydetti.

Sosyal sorumluluk tarafı yüksek örnek bir projeye imza attıklarını belirten Horizon Genel Müdürü Mehmet GÜLTEKİN; Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in, dün yaşanan terör olayı nedeniyle programa katılamadığını belirterek konuşmasına şöyle devam etti: ‘Sınırlar Eğitimle Birleşiyor’ projesiyle İstanbul’un tüm ilçelerinden, sosyo-ekonomik açıdan yeterli olmayan, ilçe lise birincisi 39 öğrenciyi İngiltere’ye 2 haftalığına dil eğitimine gönderiyoruz. Sosyal sorumluluk bilincimizin bir yansıması olan bu çalışmayla ülkemize destek vermenin mutluluğunu yaşıyoruz.”

Gültekin sözlerine “Özel üniversitelerimiz harç sistemlerindeki yapılanmayla mevcut Türk öğrenci potansiyelini iyi kullanmalı ayrıca hızla yabancı öğrenciler birimi kurarak yada sektör bilinci yüksek eğitim danışmanlığı firmalarıyla işbirliği oluşturarak yabancı öğrencileri de ülkeye çekebilmelidirler. Yüzbinlerce yabancı öğrenci öncelikle ülkemizde yapılacak bütüncül bir anayasada yeni çağcıl bir yükseköğretim yasasının hazırlanmasıyla eğitim için Türkiye’ye gelirler, ekonomik ve uluslararası sosyal gelişimin hızlanmasında etkili olurlar. Tüm bu köklü değişiklik ve çalışmalar ile Türkiye’yi yabancı öğrenciler için bir eğitim üssü haline getirmek ve dünya genelinde üniversitelere sahip olmak çok da zor gözükmemektedir. İnanıyorum ki kısa vadede olmasada, orta ve uzun vadede başarılı bir gelişim sağlanabilinecek.”

Toplantı kapsamında konuşma yapan, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer YILDIZ, örnek teşkil edecek bu projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını vurguladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Yıldız, Horizon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı yetkililerinin, bugüne kadar yaptıkları hizmetleri bir sosyal sorumluluk projesi adı altında taçlandırmak için kendilerine başvurduklarını söyledi.

Yıldız, kendi bünyelerinde çalışan araştırma geliştirme birimi memurlarının projeyi daha da büyüttüğünü belirterek, İstanbul'un 39 ilçesinin lise birincilerinin 4 Eylül'den itibaren iki haftalığına İngiltere'ye dil eğitimine gönderileceğini kaydetti. Yıldız, üniversiteye arkadaşlarından birkaç adım önde başlayacak olan yurt dışı eğitimi alan öğrencilerin, bunu ülkelerine döndüklerinde çok daha iyi anlayacaklarını anlattı.

Dr.Muammer Yıldız, bu sene lise düzeyindeki 39 ilçe birincisinin yurt dışı eğitimine gönderilmesinin yanı sıra gelecek senenin hedefini de belirlediklerini ve seneye de 39 ilçedeki bütün lise birincilerini yurt dışına göndermeyi planladıklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı websitesi proje tanıtımı

İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya da gurbetçi bir ailenin çocuğu olduğunu belirterek, yurt dışında eğitim görmeye gidecek öğrencilere tecrübelerini aktardı. Kendisinin de çok defalarca yurtdışında bulunduğunu aktaran Kaya, öğrencilere sürekli soru sormalarını, yanlış konuşmaktan çekinmemelerini, ne kadar çok insanla iletişime geçerlerse İngilizceyi o kadar kolay öğreneceklerini kaydetti.

Ayrıca öğrencilerin ufuklarının gelişimi açısından yurtdışında bulunmanın çok önemli olduğunu anlatan Kaya, 7. sınıfa giden oğlunun yurtdışı gezisinden sonra ilgisinin değiştiğini ve girdiği SBS de İngilizce sorularından hiçbirini kaçırmadan doğru olarak cevapladığını ifade etti. Kaya, öğrencilere iyi yolculuklar diledi ve velilerini de tebrik ederek konuşmasına son verdi.

Konuşmaların ardından, , İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız ve proje ortağı Horizon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı adına Genel Müdür Mehmet Gültekin arasında protokol imzalandı.

Horizon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Genel Müdürü Mehmet Gültekin ile Vali Yardımcısı Kaya'ya plaket takdim edildi.

Ayrıca imza töreni sonrası bir de kokteylin verildiği programda Vali Yardımcısı Harun Kaya ve Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer Yıldız burada da başarılı öğrencilerle ve velileriyle sohbet ettiler. Program röportajlar ve toplu fotoğraf çektirilmesi ile son buldu.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE Birimi tarafından hazırlanan ve yürütülen öğrenci seçme çalışmaları sonucunda 39 ilçeden okul birincisi öğrencilerimizin listesi aşağıdaki gibi belirlenmiştir.